«
»
10/12/2015

Mobilne strony WWW – responsywne czy dedykowane?

Bezpłatna wycena pozycjonowania Twojej strony www

Zastanawiasz się ile może kosztować pozycjonowanie Twojej strony internetowej? Wyślij do nas wiadomość - zazwyczaj odpowiadamy w ciągu kilku godzin!

Proszę o wycenę!

W tym artykule:

Zagadnienie mobilnych stron internetowych w ostatnim czasie znacząco przybrało na znaczeniu. Po 21 kwietnia, kiedy to Google wprowadziło algorytm promujący strony na komórki, wielu posiadaczy stron zaczęło zastanawiać się nad dodaniem wersji mobilnej do swojej strony www. Obecnie możemy wyróżnić dwa rodzaje witryn mobilnych. Są to strony www wykonane z wykorzystaniem technologii responsywnej RWD oraz specjalnie przygotowane strony dedykowane urządzeniom przenośnym, zazwyczaj uruchamiane automatycznie pod subdomeną m.nazwadomeny.pl. Przy wyborze sposobu utworzenia takiej wersji należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mogą mieć wpływ zarówno na odbiór strony oraz na ilość pracy jaką trzeba włożyć w jej uaktualnianie.

Wyświetlanie strony mobilnej na wielu urządzeniach

Strona www w wersji subdomeny przygotowana jest wyłącznie do obsługi mobile. Tak więc nie wyświetli się ona poprawnie na innych typach urządzeń. Jest to w zasadzie całkowicie odrębny serwis www, w przeciwieństwie do projektu wykonanego w technologii responsywnej. Takie strony, niezależnie od tego jakie urządzenie je wyświetla, dostosują swój wygląd aby maksymalnie dopasować się do ekranu.

CMS czyli obsługa stron mobilnych

Strony responsywne w przeciwieństwie do subdomen mobilnych to jeden system i jedna ta sama strona. Tak więc zarządzanie nią jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku dwóch oddzielnych stron (mobilna i właściwa). Tutaj często udostępniane są dwa osobne systemy CMS, tak więc nakład pracy jaki należy wykonać aby utrzymać stronę aktualną jest zdecydowanie większy. Strony RWD posiadają jeden CMS więc raz zmienione informacje, dodane newsy dostępne są równolegle na wszystkie urządzenia.

Pozycjonowanie strony mobilnej w Google

Posiadając wersję na komórki swojej strony na subdomenie musimy mieć świadomość tego, iż dla Google są to dwa odrębne serwisy www. Tak więc, będą one widoczne równolegle w wynikach wyszukiwania. Można tego uniknąć stosując specjalne zabiegi programistyczne. Jest to jednak związane z dużymi nakładami pracy. Załóżmy że dodajemy news na stronie www oraz jego kopię na stronie mobilnej. Aby uniknąć powielenia treści należy zastosować znacznik kanoniczny rel="canonical" wskazujący właściwy adres newsa na stronie ogólnej. Dla każdego z kolejnych newsów należy ten zabieg powtarzać. W przypadku stron responsywnych ten element nie występuje, bo witryna mobilna oraz ogólna to ta sama strona, więc jest to znacznie łatwiejsze. Należy tutaj zaznaczyć jeszcze jeden element. Podczas gdy link do strony lub konkretnej podstrony zostanie np. udostępniony na Facebooku, użytkownicy przeglądający ten serwis społecznościowy na komórkach zostaną skierowani na stronę ogólną, a później system przekieruje ich na stronę mobilną, jednakże nie do artykułu docelowego a na stronę główną.

Cena strony mobilnej i czas realizacji

Wykonanie strony w technologii responsywnej jest o wiele bardziej czasochłonne niż przygotowanie odrębnej subdomeny. Jest to spowodowane tym, że technologia RWD wymaga zdefiniowania w jaki sposób poszczególne elementy witryny mają się zachowywać na ekranach o różnych rozdzielczościach. Podnosi to cenę strony oraz wydłuża czas realizacji, ale korzyści płynące z wykorzystania tego rozwiązania przewyższają generowane koszty.

Dostęp do statystyk witryny

Z uwagi na fakt, iż wersja z subdomeną to dwie osobne strony internetowe przeglądanie ujednoliconych statystyk jest praktycznie nie możliwe. Należy zaimplementować skrypty np. Google Analytics osobno na obu stronach. W przypadku strony mobilnej responsywnej nie ma tego problemu.

Mity dotyczące stron mobilnych

Jako "dodatek" do tego artykułu przedstawię także kilka mitów związanych z wersjami responsywnymi, które należy uznać za już dawno nie aktualne.

Strony responsywne generują większy transfer

Nie prawda, obecnie bez większego problemu na poziomie CMS można decydować, czy dany element ma się wyświetlić na komórkach czy tabletach. Nie widzę tutaj problemu aby przygotować stronę w taki sposób, aby dla użytkowników mobilnych pewne elementy nie były pokazywane, a w zamian wyświetlały się odpowiednio zoptymalizowane np. zdjęcia czy grafiki.

Menu nawigacyjne strony RWD jest tak samo rozbudowane jak strony na desktopy

Wykorzystując CMS możemy zdefiniować sobie dwa osobne menu dla poszczególnych typów urządzeń i wyświetlać je odpowiednio do ekranu użytkownika. Dzięki temu, strona wyświetlana na komórce nie będzie musiała posiadać mocno rozbudowanego menu jakie posiada wersja na komputery.

Posiadanie strony mobilnej pomaga w pozycjonowaniu

To niestety nie jest prawda. Google co prawda wprowadził algorytm promujący strony na komórki, ale dotyczy to tylko wyników wyszukiwania na mobile. Posiadanie strony mobilnej nie ma obecnie żadnego wpływu na pozycję strony w wyszukiwarce na komputery. Podsumowując, strony responsywne posiadają znacząco więcej zalet nad witrynami mobilnymi na subdomenach. Zarządzanie stroną RWD jest znacznie prostsze oraz mniej kosztowne. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy wybór subdomeny jest jednak bardziej odpowiedni. Są to sytuacje, kiedy mamy 100% pewność, iż będziemy pozyskiwali ruch wyłącznie z komórek, np. w przypadku specjalnej promocji lub strony aplikacji mobilnej, etc. Poza takimi wyjątkami skorzystać z dobrodziejstw technologii RWD.
Kamil Winiszewski
Kamil Winiszewski
Pasjonat ogólnopojętego marketingu internetowego. Od wielu lat zajmuje się SEO ale przez strach przed efektem Dunninga-Krugera nie ma śmiałości nazywania się ekspertem.

Powiązane wpisy

Zarezerwuj termin

bezpłatnej konsultacji SEO ze specjalistą

Wyślij formularz