«
»
11/30/2021

Czym jest anchor text?

Bezpłatna wycena pozycjonowania Twojej strony www

Zastanawiasz się ile może kosztować pozycjonowanie Twojej strony internetowej? Wyślij do nas wiadomość - zazwyczaj odpowiadamy w ciągu kilku godzin!

Proszę o wycenę!

W tym artykule:

Mimo iż nie każdy wie czym tak naprawdę anchor text jest, to każdy z nas ma z nim do czynienia każdego dnia. To nieodłączny element każdej strony internetowej i podstawa działania wyszukiwarki Google, a co za tym idzie jedna ze składowych dobrze zoptymalizowanej strategii SEO. Czym dokładnie jest anchor text, jakie są jego rodzaje i jaki ma wpływ na pozycjonowanie? Tego wszystkiego dowiesz się z tego poradnika.

Czym jest anchor text?

W poprzednim tekście „co to jest link building” częściowo anchor text już się przewijał – dziś skupimy się tylko na nim. 

Jego zadaniem Anchor text jest wizualizacja hiperłącza na stronie internetowej. Mówiąc inaczej, to klikany element odnośnika łączącego ze sobą dwa różne elementy w sieci (strony, grafiki, konkretne pliki), umieszczonego w kodzie HTML. 

Przykład:

<a href=”https://www.b4after.pl/> Pozycjonowanie stron internetowych </a>

Gdy umieścimy taki fragment kodu na naszej stronie otrzymamy łączę do strony internetowej agencji SEO Before After, a jego widoczną, klikalną częścią będzie tekst „Pozycjonowanie stron internetowych”.

Dlaczego teksty linków są ważne dla SEO?

Anchor text w dużej mierze ma być ułatwieniem w zrozumieniu gdzie dany link prowadzi albo zachętą dla użytkownika do kliknięcia. Dzięki niemu wie, czego może spodziewać się po kliknięciu danego linku. 

Jednak anchor text to także jedno z podstawowych narzędzi w praktycznie każdej strategii SEO. Jego głównym zadaniem z puntu widzenia specjalisty od pozycjonowania będzie nadanie za pomocą tekstu kotwicy odpowiedniego kontekstu, a co za tym idzie wzmocnienie siły hiperłącza. 

Ułatwiamy w ten sposób odnalezienie się algorytmom w strukturze strony i pomagamy zrozumieć, dlaczego dany link został tutaj umieszczony i do jakiej strony prowadzi. Jest to także element, treść którego wykorzystujemy aby umieścić frazy kluczowe, pod które daną stronę pozycjonujemy. 

Podsumowując, anchor text jest jednym z najważniejszych elementów na stronie, gdyż:

 • Informuje użytkownika o tym, w jakie miejsce kieruje go hiperłącze i czego powinien się tam spodziewać.
 • Daje jasny sygnał algorytmom Google, dla których linki i anchor texty są jednymi z wielu czynników rankingowych.

Anchor text kontra algorytm Google

Anchory zaliczane są do wachlarza narzędzi pozycjonerskich już od samego początku istnienia branży SEO. Jednak to, w jaki sposób specjaliści od SEO się nimi posługują, zmienił raz na zawsze wprowadzony w 2012 roku algorytm Pingwin. Od momentu aktualizacji Google analizuje wszystkie łącza (a co za tym idzie anchory) pod kątem wykrywania działań spamerskich. Dlatego właśnie od 2012 roku niezwykle istotne jest to, aby zachować naturalność w linkowaniu. Nie możemy przesadzać z ich ilością, a same anchory powinny być zróżnicowane, tak aby nie zostały uznane za spam.

Anchor text: rodzaje i przykłady

Jedną z podstaw dobrze zoptymalizowanej strategii link buildingu jest korzystanie z różnych rodzajów anchorów. Poniżej opisujemy te najczęściej spotykane. 

Generyczne (generic, CTA) – Zero Match

To anchor text bez umieszczonej frazy ani odwołującej się do niej treści. Najczęściej wynika po prostu z kontekstu danego zdania. Generyczne teksty kotwicy zazwyczaj służą do umieszczenia w opisie linku CTA, czyli Call To Action. Są to krótkie teksty wzywające użytkownika do podjęcia konkretnego działania. Mimo iż przez niektórych mogą być odbierane jako nachalne czy nawet spamerskie, to generyczny anchor tekst jest jedną z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych opcji – także w ocenie algorytmów Google.

Przykłady:

 • kliknij tutaj
 • zobacz więcej
 • pobierz
 • sprawdź
 • na tej stronie

Dokładne dopasowanie – Exact Match

Przeciwieństwem wyżej opisanych anchorów generycznych, są te dokładnie dopasowane (Exact Match). W tym wypadku anchor text zawiera frazę kluczową, pod którą dana strona jest pozycjonowana. To po wpisaniu tej frazy zależy nam, aby nasza strona pojawiała się jak najwyżej w organicznych wynikach wyszukiwania. To jeden z najlepszych sposób na odpowiednie nakierowanie algorytmów Google i powiązanie naszej strony z cenną frazą.

Uwaga: mimo iż anchory Exact Match są jedną z podstaw każdej strategii SEO, należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Zbyt duża ilość dopasowanych anchor textów może sprawić, że Google potraktuje takie linki jako spam.  

Przykłady:

Częściowe dopasowanie – Partial Match

Anchor text z częściowym dopasowaniem to zbliżona wersja do wyżej wymienionego dopasowania ścisłego, z tą różnicą, że tutaj umieszczamy jedynie część frazy kluczowej. Taki anchor wyraźnie informuje użytkowników i algorytmy o temacie strony, do której linkujemy, a przy tym nie „nadwyręża” ich zaufania. Teksty kotwicy z częściowym dopasowaniem stosowane są zarówno w linkowaniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym, kierującym użytkownika poza naszą witrynę.  

 • buty dla biegaczy – przy pozycjonowaniu na frazę „buty do biegania”
 • pozycjonowanie w Google – przy frazie „pozycjonowanie stron internetowych”

Dopasowanie do frazy – Phrase Match

Anchory Phrase Match często mylone są z tymi częściowo dopasowanymi. Faktycznie na pierwszy rzut oka mogą być do siebie dość podobne, natomiast zasada tworzenia takich tekstów jest zupełnie inna. 

W tym wypadku, zamiast tworzyć frazę semantycznie podobną, po prostu rozwijamy wyrażenie, dodając do niego kilka słów i tworzymy w ten sposób dłuższy anchor text. Takie anchory często są wykorzystywane w pozycjonowaniu stron na tzw. długi ogon. Najlepiej zobaczyć to na przykładach podanych poniżej.

Przykłady:

 • w czym pomaga agencja SEO – przy pozycjonowaniu na frazę „agencja SEO”
 • ranking na najlepsze buty do biegania – przy pozycjonowaniu na frazę „buty do biegania”

Anchory brandowe - markowe

Jak sama nazwa wskazuje, markowy anchor text składa się z nazwy danej firmy lub marki – także osobistej, gdyż taki anchor może być również imieniem i nazwiskiem. To zdecydowanie jeden z najbezpieczniejszych rodzajów tekstów kotwic, który nie tylko pozwoli nam uniknąć kary od Google, ale też sukcesywnie budować świadomość i rozpoznawalność danej marki. 

Przykład:

URL – Naked

„Nagi” anchor text to po prostu wklejony adres strony skopiowany z okna przeglądarki. Oznacza to, że nie posiada dodatkowego tekstu, jak w poprzednich opcjach. Teksty kotwicy typu naked wykorzystywane są tam, gdzie zależy nam na poleceniu konkretnej strony internetowej i zachowaniu naturalności względem wytycznych Google. Tego typu anchory właśnie ze względu na swoją pozorną naturalność stosowane są w działaniach związanych z marketingiem szeptanym – między innymi w komentarzach na blogach i forach internetowych.

Przykład:

 • https://www.b4after.pl/

Obrazy – atrybut ALT

Co prawda link zawarty w umieszczonej na stronie nie daje możliwości umieszczenia tekstu kotwicy, ale bez problemu nadrobimy to wykorzystując atrybut ALT. 

ALT tag (alt=””) jest odczytywany przez algorytmy Google w ten sam sposób co anchor text w przypadku linku tekstowego. Tekst w tym miejscu powinien co do zasady opisywać to, co przedstawia grafika, między innymi dlatego, że zostanie wyświetlony w przypadku niepoprawnego wczytania obrazka lub odczytany, w sytuacji, gdy ze strony korzysta osoba niewidoma. Dla nas to okazja do umieszczenia frazy kluczowej lub wyrażenia z nią powiązanego. Warto nadmienić także, że anchor text można wstawić dodatkowo w tagu title linku.

Przykład:

<a href="https://www.b4after.pl" title="agencja SEO"><img src="link_do grafiki" alt="agencja SEO"></a>

Jak Anchor Text wpływa na pozycjonowanie strony internetowej?

Czasy, kiedy anchor text miał decydujący wpływ na pozycjonowanie, minęły wraz z aktualizacją algorytmu w 2012 roku. Czy to znaczy, że teraz nie należy się nimi przejmować? Nic bardziej mylnego. Teksty anchorów wciąż są ważnym elementem każdej strategii SEO. Mają duży wpływ na budowanie pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, a Google dokładnie je analizuje, traktując jako drogowskaz informujący o tym, do jakiego typu treści dany odnośnik prowadzi.

Zmieniło się jednak samo podejście do anchorów. Specjaliści od SEO nie mogą już bombardować wyszukiwarki anchorami nasyconymi frazami kluczowymi. Google zaczęło analizować dokładniej to, co kryje się w odnośnikach i walczy z każdym przejawem manipulacji i każdą spamerską metodą. To właśnie dlatego od kilku lat mówi się o tym, jak ważna jest naturalność w kontekście linkowania i optymalizacja anchorów. Nie liczy się ich ilość, ale jakość oraz odpowiednia dywersyfikacja.

No dobrze, a jak to działa w praktyce? Anchor text pomaga Google „zrozumieć”, w jakie miejsce kieruje umieszczony na stronie link. Jeśli anchory będą odnosiły się do frazy „zabawki edukacyjne”, a linki pojawią się w odpowiednich miejscach, algorytmy odbiorą to jako jasny sygnał – ta strona pasuje do frazy „zabawki edukacyjne” i warto ją umieścić w wynikach wyszukiwania. To oczywiście duży skrót, ale tak to mniej więcej działa – oczywiście dopóki nie przesadzimy i Google nie stwierdzi, że to linkowanie jest efektem nienaturalnych działań, a próbą zmanipulowania algorytmu.

Jak optymalizować anchor text pod kątem SEO?

Dobierz odpowiednie frazy

Odpowiednie przeanalizowanie i dobór fraz, pod których kątem chcemy pozycjonować stronę to podstawa w optymalizacji anchorów. Tutaj ważne są także słowa z długiego ogona, które ograniczają możliwość potraktowania naszych działań, jako spamerskie.

Zadbaj o różnorodność anchorów

Kolejną kwestią jest odpowiednie dobranie fraz w różnych rodzajach anchor textów. Każdy specjalista ma tutaj swoje zdanie, ale większość zgadza się co do tego, że 30-40% powinny stanowić anchory typu branded, kolejne 30-40% dopasowania częściowe, a reszta podzielona pomiędzy anchory nagie, ściśle dopasowane i generyczne. 

,

Zwróć uwagę na otoczenie linku

Co ciekawe, od jakiegoś czasu Google poza analizą samego linku wraz z anchorem, sprawdza również otaczającą go treść. Oznacza to, że link umieszczony w zdaniu czy akapicie powiązanym tematycznie z linkowaną stroną będzie miał większą moc, od tego dodanego dość losowo i nienaturalnie. 

Nie zapominaj o tagach ALT

Przed wcześniej wspomnianą aktualizacją algorytmu w altach upychano frazy do woli. Co prawda te czasy już minęły, jednak nie znaczy to, że ALT tagi straciły na znaczeniu – wciąż są ważnym elementem strategii link buildingu. ALT tag to nie tylko ułatwienie dla użytkowników odwiedzających daną stronę, ale również istotna informacja dla Google, równoważna ze stosowanym w linkach tekstowych anchorem.

Co z linkami wewnętrznymi?

Tutaj sprawa jest dużo prostsza. Google jasno daje do zrozumienia, że w przypadku linkowania wewnętrznego możemy pozwolić sobie na dużo więcej i nie musimy nadmiernie skupiać się na optymalizacji anchorów. Linkując wewnętrznie używając rodzaju anchoru exact match nie narażamy się na potraktowanie linku jako spamerskiego. Na własnym podwórku mamy pełną swobodę. Warto natomiast pamiętać o kilku zasadach:

 • linkowanie wewnętrzne ma na celu budowanie struktury witryny,
 • powinno być naturalne,
 • nie warto przesadzać z anchorami generycznymi z nachalnymi CTA,
 • w linkowaniu wewnętrznym dobrze sprawdzają się anchory z dopasowaniem ścisłym – zwłaszcza gdy linkujesz do strony o właśnie takim tytule.
Kamil Winiszewski
Kamil Winiszewski
Pasjonat ogólnopojętego marketingu internetowego. Od wielu lat zajmuje się SEO ale przez strach przed efektem Dunninga-Krugera nie ma śmiałości nazywania się ekspertem.

Powiązane wpisy

Zarezerwuj termin

bezpłatnej konsultacji SEO ze specjalistą

Wyślij formularz