«
»
09/23/2015

Znikające opinie w Google+ (Google Moja Firma)

Bezpłatna wycena pozycjonowania Twojej strony www

Zastanawiasz się ile może kosztować pozycjonowanie Twojej strony internetowej? Wyślij do nas wiadomość - zazwyczaj odpowiadamy w ciągu kilku godzin!

Proszę o wycenę!

W tym artykule:

Jeżeli aktywnie zbieracie opinie od swoich klientów w serwisie Google Moja Firma, to zapewne zauważyliście, że od czasu do czasu wystawione opinie potrafią zniknąć bezpowrotnie bez powodu. Brak jakichkolwiek powiadomień o usuwaniu opinii lub ich weryfikacji wprawia w zakłopotanie zarówno firmy, które opinie pozyskują jak i wystawiających. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których Wasze opinie mogą być usuwane przez Google:

Wizytówka Google Moja Firma pozyskała dużą ilość opinii w krótkim czasie.

Mimo, iż wydaje się to absurdalne, Google analizuje wystawione opinie m.in. wg tego czynnika. Wizytówki, które nagle notują wysyp opinii lądują pod lupą Zespołu Weryfikacyjnego. Wtedy to już od nich zależy co zrobią z wystawionymi ocenami.

Otrzymane opinie w Goolge+ wystawione są z jednego adresu IP.

Tak, jest to częsty przypadek w firmach, które udostępniają swoje komputery klientom do wystawiania recenzji swoich produktów lub usług. To pewien paradoks, ponieważ lokalnie działające firmy mają bezpośrednią styczność ze swoimi klientami, np. salony fryzjerskie i mogą poprosić klienta o ocenę "na miejscu", aby mieć pewność iż opinia będzie dodana. Z drugiej strony, serwis ten opiera się właśnie o działalności lokalne ale niestety koliduje to z potencjalnymi działaniami spamowymi, kiedy to jeden użytkownik dodaje opinie z różnych kont z jednego komputera.

Wiele opinii dla firmy od jednego klienta

Taka sytuacja może mieć miejsce w szczególności właśnie w firmach lokalnych. Przywołany wcześniej salon fryzjerski może otrzymać od jednej klientki kilka opinii na temat różnych usług, tj. farbowanie włosów, strzyrzenie czy układanie fryzur. Każda z tych opinii może być wystawiona w innym czasie. Niestety jednak Google może to potraktować jako spam i usuwać takie opinie.

Błędne uznanie opinii jako spam przez Zespół Weryfikacyjny

Enigmatyczny Zespół Weryfikacyjny to ponoć żywi ludzie - tak przynajmniej podaje Google. Jak każdy człowiek mogą się pomylić i usunąć zbyt wiele opinii niż powinni, za co serdecznie przepraszają. Na nasze nieszczęście, nie mają władzy i mocy na tyle, aby swoje błędy poprawić i przywrócić opinie.

Co zrobić kiedy Wasze opinie w Google+ zostaną usunięte?

Użytkownicy, którym opinie usunięto z w/w powodów mają niestety tylko jedno wyjście - poprosić swoich klientów o ponowne wystawienie opinii. Jest to obecnie jedyna opcja "przywrócenia" ocen w Google Moja Firma, ponieważ usuniętych recenzji nie da się przywrócić, nawet kontaktując się z pomocą GMF. Jest tutaj jednak jeden haczyk - należy zwrócić uwagę aby ponowne wystawienie nie nastąpiło wcześniej niż tydzień po poprzednim. W przeciwnym razie uznane to zostanie za spam i wrócimy do punktu wyjścia.
Kamil Winiszewski
Kamil Winiszewski
Pasjonat ogólnopojętego marketingu internetowego. Od wielu lat zajmuje się SEO ale przez strach przed efektem Dunninga-Krugera nie ma śmiałości nazywania się ekspertem.

Powiązane wpisy

Zarezerwuj termin

bezpłatnej konsultacji SEO ze specjalistą

Wyślij formularz